- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyTipy na poutavé čtení: Síla ženské sexuality, život slavné herečky i normálních...

Tipy na poutavé čtení: Síla ženské sexuality, život slavné herečky i normálních lidí

Dlouhé zimní večery se sice mění za kratší a jarní, ale aktuální situace ještě více přeje knihám a čtení. Vybrali jsme pro vás několik knižních novinek, které jsou zároveň poutavé i přínosné.

Z právě vycházejících titulů nás zaujaly non-fiction román o ženské sexualitě, životopis herečky, která se nebála šokovat, oceňovaný generační román i kniha nabitá fakty o vzniku života.

Každý z námi vybraných titulů je dostupný také v elektronickém formátu, a tak můžete začít číst okamžitě.

Sally Rooney – Normální lidé
Jeden z nejoceňovanějších románů současnosti Normální lidé mladé irské autorky Sally Rooneyové vychází iv slovenském překladu.

Román již získal řadu ocenění včetně nominace na prestižní Man Bookerovu cenu za rok 2018 či Costa Novel Award za nejlepší román roku.

O autorce se mluví jako o Salingerovi současné generace. Podobně jako on, i Rooneyová píše subtilní příběh, ve kterém se na první pohled nic neděje, ale pod povrchem se nachází bohatý vnitřní svět.

Život dvou mladých lidí – Connella a Marianne se pojí a rozchází tak, jak to už v životech normálních lidí chodí, ale právě proto působí kniha až neuvěřitelně povědomě.

Zajímavá je i forma: děj se posouvá vpřed v několikaměsíčních skocích, čímž vzniká efekt časosběrného filmu.

„Po charitativním večírku se mu Marianne svěřila o násilnické minulosti její rodiny. Nevěděl, co na to říct. Vyhrkl, že ji miluje. Prostě se to stalo, úplně náhle, jako když se ruka stáhne po doteku s něčím horkým. Ona plakala a on to na ni bez rozmyslu vybalil.

Byla to pravda? Neuměl to dostatečně posoudit. Nejprve si myslel, že to musí být pravda, protože to řekl, a přece neměl důvod lhát. Ale pak si vzpomněl, že někdy nevědomky klame, i když neví proč.

Ať už to byla pravda, nebo ne, nutkání říct Marianne, že ji miluje, neměl poprvé, ale teprve teď se tomu poddal a opravdu to vyslovil.“

Kniha Normální lidé vyšla ve vydavatelství Lindeni

Lisa Taddeo – Tři ženy
Novinářka Lisa Taddeová strávila přípravou a psaním této pozoruhodné knihy deset let. Tolik trvalo, než dopodrobna poznala odlišné příběhy tří žen.

Poslouchala příběhy z jejich dětství, četla deníky a zúčastnila se soudních procesů.

Roky práce se zúročily v neobyčejné knize, které se žánrově prolíná mezi literaturou faktu, reportáží a románem. Kniha Tři ženy paralelně vypráví tři různé životní osudy.

Prvním je příběh dívky, kterou zneužíval její středoškolský profesor. Druhý příběh bohaté podnikatelky, která v touze po lásce souhlasí s otevřeným manželstvím. Třetím příběhem jsou šokující zážitky ženy v domácnosti, která se vrhá do živočišného poměru se svou středoškolskou láskou.

Kniha je unikátním pohledem na ženskou vášeň a sexualitu.

„Několik minut se jí Aidan neozývá. Lina dostala tik v očích. Sotva se soustředí na cestu. Zavolala chůvičku, na kterou ve skutečnosti nemá, objednala pizzu, lhala manželovi i dětem. Ujela šedesát kilometrů ve dvou různých autech, z toho jedno je na leasing a má omezený počet volných kilometrů. Rýpe si sotva viditelnou vyrážku na tváři. Nechce se jí věřit, že pořád řídí. No nevrátí se. Aidan se s ní musí setkat.“

Kniha Tři ženy vyšla ve vydavatelství Tatran

Marie Benedict – Jediná žena v místnosti
Příběh jedné z nejkrásnějších žen stříbrného plátna Hedy Lamarr, která ve třicátých letech minulého století hrála ve filmu nahá a předstírala orgasmus, byl plný zvratů a přímo neuvěřitelných náhod.

Jak se Rakušanka Hedy stala ikonou Hollywoodu a později i významnou vynálezkyní, se dočtete v životopisném románu americké autorky Marie Benedict, která se specializuje na biografické knihy o významných, ale často opomíjených ženách.

„Máma navzdory hluboké úctě, kterou přechovávali Vídeňané k hereckému řemeslu, vždy tvrdila, že s výběrem tohoto ‚hloupého‘ povolání se mohu brzy rozloučit i se slušnými mravy. Musím přiznat, že někdy jsem potají naplňovala její nejhorší obavy s mládencem, kterému jsem právě dovolovala, aby mi dvořil. Čas od času jsem určitým nápadníkem – například aristokratickému rytíři Franzi von Hochstettenovi nebo arogantnímu herci a kolegovi z Extáze Aribertovi Mogovi – dovolila dotýkat se mě všemi způsoby, které si máma představovala, jen abych se jí vzepřela.“

Kniha jediná žena v místnosti vyšla ve vydavatelství Lindeni

Katharina Vestre – Na počátku byla buňka
Pokud vás fascinuje lidské tělo a ocenili jste styl knih Taktně o trávicím traktu nebo Bez studu o ohanbí, pak jistě oceníte i knihu Na počátku byla buňka.

Nejde o příručku pro budoucí rodiče, ale spíše o fascinující čtení pro milovníky literatury faktu.

Kniha chronologicky doprovází nitroděložním vývojem, poukazuje na paralely ve vývoji jiných tvorů a zároveň bourá mýty o tom, co je v přírodě normální.

„Některé živočichy mohou změnit pohlaví tak, aby vyhovovalo jejich životnímu prostředí. Platí to například o kambáči Thalassoma bifasciatum, rybě žijící v korálových útesech v Karibském moři. Pokud se sameček ocitne v korálovém útesu, který hlídá jiný sameček, bude se velmi zdráhat zaujmout jeho místo.

Mnohem snazší je pro něj proměnit se v samičku a spolu s ostatními samičkami šťastně žít v malé komunitě. Pokud ‚patriarcha‘ později zahyne, rychle se najde náhrada: jedna ze samiček, obvykle největší, se téměř okamžitě přemění na samečka. V průběhu dne se jí scvrknou vaječníky a nahradí je varlata, čímž se zajistí budoucnost komunity.“

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek