- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyPoznejte Malý Dunaj, je ideálním víkendovým cílem turistů

Poznejte Malý Dunaj, je ideálním víkendovým cílem turistů

V rámci mezinárodního slovensko-maďarského projektu „Objevte Malý a Mošonský Dunaj na kole a člunu“ (Danube Bike & Boat) se na Žitném ostrově buduje rekreační infrastruktura zaměřená na vodáctví a cykloturismus.

Chcete-li trávit léto u vody a aktivně, poznejte jedinečné přírodní území hlavního tok Dunaje a řeky Malý a Mošonský Dunaj.

Pokud milujete procházky, vydejte se na unikátní Korzo v obci Zálesí, blízko Bratislavy, které vás provede po hladině Malého Dunaje.

Tato nová oddechová zóna vznikla u dřevěné rozhledny – Záleskem majáku.

Rozhledna je doplněna malými panely s obrázky fauny tohoto regionu. Výstup na ni je nenáročný a bezpečný i pro malé děti či starší lidi.

Právě z této minivyhlídky jsou krásné pohledy na nové dřevěné molo, které je tři metry široké a 120 metrů dlouhé, a je vybaveno posezením u dřevěných stolů s lavicemi či plošinami vedoucími až k vodní hladině.

Ty slouží zejména pro vodáky, kteří si zde rádi dělají zastávku při sjíždění Malého Dunaje. Molo se z obou stran plynule napojuje na chodníček, který vede podél řeky.

Již dnes, zejména o víkendech, zde funguje bufet, kde vám načepují bezovou limonádu a pivo. V Záleské loděnici si zase můžete půjčit loď a vyzkoušet si plavbu po klidné hladině Malého Dunaje.

Na dunajské hladině si všimněte repliky Gešajovských mlýnů, které vkládají do přírodní scenérie i kus historie čerpající z původního způsobu obživy lidí.

Vodní mlýny jsou pozoruhodnými technickými památkami Žitného ostrova, které byly v minulosti v provozu na Dunaji, Malém Dunaji a na Klátovském rameni Dunaje.

Dnes už můžete obdivovat jen poslední zachované vodní mlýny v Jelce, Tomášikově, Jahodné, Dunajském Klátově a v Kolárově. Mlýny v Jelce a Tomášikově spravuje Vlastivědné muzeum Galanta a jejich prohlídku nabízí také široké veřejnosti.

Vodní kolový mlýn v Jelce patří ke středoevropské raritě, protože jde o jediný třípodlažní dřevěný mlýn. V jeho blízkosti můžete navštívit také malý skanzen zaměřený na zemědělskou minulost obce. Nachází se zde i dobře vybavené tábořiště pro vodní turisty s možností občerstvení, táboření, sportovního vyžití a také s možností kotvení lodí.

Tomášikovský mlýn se zachoval v původním stavu se spodním náhonem, bez rušivých zásahů do konstrukce, s uceleným a provozu schopným mlýnským zařízením.

Nachází se na břehu Malého Dunaje asi dva kilometry západně od obce Tomášikovo na oblíbené vodácké trase. V blízkosti mlýna lze kotvit kajaky, případně i tábořit s možností koupání.

I mlýn v Dunajském Klátově na břehu Klátovského ramene Malého Dunaje je veřejně přístupný.

V Kolárově je Muzeum vodního mlynářství instalováno v jediném zachovalém plovoucím mlýně. Leží na poloostrově, který z jedné strany omývá Malý Dunaj s Váhem a z druhé strany mrtvé rameno řeky.

Tento mlýn je plně funkční a patří Slovenskému svazu ochránců přírody a krajiny. Součástí jeho areálu je i nejdelší dřevěný zastřešený most pro pěší v Evropě, dětská hřiště a farma Vodní mlýn s domácími hospodářskými zvířaty. Dá se zde také kempovat či půjčit si loď.

Mírný proud Malého Dunaje poskytuje ideální podmínky pro sjíždění pro celé rodiny. Tato klidná říčka je ramenem Dunaje, od kterého se odděluje v Bratislavě, u Kolárova se vlévá do Váhu a spolu s ním se u Komárne její vody vracejí zpět do dunajského koryta.

Splav Malého Dunaje patří k jedněm z nejkrásnějších zážitků tohoto druhu na Slovensku. Během něj běžně uvidíte vzácné druhy zvířat jako volavku purpurovou, čápa černého či ledňáčka říčního, ale i labutě, kachny či lysky.

Do vod Malého Dunaje se vrátil také bobr, vydry, nutrie a ondatry. V řece pluje množství ryb, které vám na talíři nabídnou i několik restaurací po cestě.

Malý Dunaj měří asi 128 kilometrů a zdatnější vodáci ho sjíždějí z Bratislavy až do Komárna, což zabere přibližně týden.

Pokud nemáte vlastní kánoe, můžete se obrátit na půjčovny, které vám umí zajistit celou vodáckou výstroj i dopravu na vybrané místo. Nalodit se můžete například v bratislavské Vrakuni a přes Novou Dedinku se doplavit až do Tomášova.

Celá trasa trvá asi šest hodin a cestou vám doporučujeme zastavit se v osadě „Totemy“, kde trampové vztyčili několik pestrobarevných totemů.

Jedna z nejoblíbenějších vodáckých tras startuje v Nové Vesničce a přes Tomášov a Janíky se po sedmi hodinách dostanete až do Jelky k vodnímu mlýnu. Jedním z nejkrásnějších je čtyřhodinový splav z Hurbanovy Vsi do Jelky.

Ideální trať pro vodáky i milovníky kempování vede z Jelky přes tomášikovskou elektrárnu až do Tomášikova. Trvá asi šest hodin a po trase narazíte na mlýny v Jelce a Tomášikově a na rekreační středisko s kempem Madarász.

Zajímavou trasou vhodnou i pro školní výlety, které ji mohou absolvovat na motorových vorech, je desetikilometrová trasa po naučné stezce Od mlýna ke mlýnu.

Na naučné stezce je osm zastávek včetně vodních mlýnů Tomášikovo a Jahodná. Splav s koupáním v termálním parku Topoľníky a příjemným kempováním můžete zažít na 25. kilometru tratě Jahodná – Topolníky.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek