- Komerční sdělení -finance
DomůBreakUpravená částka životního minima zvýší téměř 60 příspěvků a dávek

Upravená částka životního minima zvýší téměř 60 příspěvků a dávek

S účinností od 1. července se zvýší částka životního minima na 234,42 eura. Pozitivně to ovlivní všechny domácnosti v riziku chudoby nebo sociálního vyloučení, které jsou příjemci některé z dávek, příspěvků, daňových úlev nebo jejich kombinace. Naroste tak téměř 60 příspěvků a dávek, které jsou vázány na životní minimum.

Informoval o tom tiskový odbor Ministerstva práce, sociálních věcí a rodiny.

Sumy životního minima se zvyšují na základě koeficientu růstu čistých peněžních příjmů na osobu, který podle údajů Statistického úřadu SR v 1. čtvrtletí 2022 oproti 1. čtvrtletí 2021 dosáhl hodnoty 1,075 a byl nižší než koeficient růstu životních nákladů 2 (1,117).

Valorizace částek životního minima bude mít podle ministerstva pozitivní vliv na hospodaření domácností, respektive na jejich příjmy. Půjde především o domácnosti s dětmi, které pobírají státní sociální dávky, dále domácnosti, které jsou příjemci pomoci v hmotné nouzi, a domácnosti fyzických osob s těžkým zdravotním postižením či příjemců 13. důchodu.

Ministerstvo dodalo, že opakovaný příspěvek náhradnímu rodiči se zvýší o více než 104 eur pro náhradního rodiče, který se stará o dva sourozence. Zvláštní opakovaný příspěvek náhradnímu rodiči naroste až o 177 eur. Tyto příspěvky se mění v souvislosti s novelou zákona o příspěvcích na podporu náhradní péče o dítě. Nejde tedy pouze o změny způsobené zvýšením životního minima, ale také změnou legislativního nastavení těchto příspěvků.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek