- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceInflace je na novém maximu, dosáhla 12,6 procent

Inflace je na novém maximu, dosáhla 12,6 procent

Inflace v květnu meziročně rostla už šestnáctý měsíc za sebou. Zatímco její hodnota v lednu byla na úrovni 8,4 procenta, v květnu se dostala na nové 22leté maximum, a to 12,6 procenta. Meziměsíční růst cen v květnu dosáhl 1,6 procenta. Informoval o tom Statistický úřad.

Ceny potravin byly meziročně dražší až o 16,6 procent, a to u všech devíti sledovaných položek.

Nejvíce inflaci ovlivnily rostoucí ceny masa o 16,5 procenta, chleba a obilovin o 18,8 procenta a mléka, sýrů a vajec o 17,4 procenta. Nadále rostly ceny olejů a tuků o 40,1 procenta a výrazně si spotřebitelé museli připlatit i při nákupu zeleniny, která stála o 19,6 procenta více než před rokem.

Nejvyšší podíl ve výdajích slovenských domácností představují náklady na bydlení, přičemž jejich růst byl v květnu meziročně na úrovni 15,6 procent. Ceny se zvýšily za imputované nájemné a při službách souvisejících s bydlením. Ceny za elektřinu, plyn a tepelnou energii vzrostly sumárně o 15,7 procenta.

Index spotřebitelských cen se v květnu meziročně zvýšil za domácnosti zaměstnanců o 12,5 procent, za nízkopříjmové domácnosti o 12,7 procent, za domácnosti důchodců o 13,5 procent.

V souhrnu za pět měsíců roku 2022 se spotřebitelské ceny meziročně v průměru zvýšily o 10,4 procent.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek