- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyNechte fotky a obrazy vyniknout

Nechte fotky a obrazy vyniknout

Předělali jste si byt, vymalovali stěny, koupili nový nábytek, uspořádali všechny věci, ale pořád se necítíte jako doma? Nejvyšší čas vrhnout se na detaily, které byt zútulní a vykouzlí teplo domova. Zarámujte si osobní fotografie, rozmístěte umění, případně vystavte milovanou sbírku. Poradíme vám, jak na to.

Pro systematiky
Vyznavače čistých linií a lidi, kteří mají rádi pořádek, může oslovit klasický způsob – uspořádání rámů do rovnoběžných vodorovných a svislých linií. Určete si stěnu, na kterou chcete fotografie nebo obrazy vystavit, vymezte si konkrétní prostor a začněte kreslit nenápadné značky, abyste věděli, kde zatloukat hřebíky. Chce to větší trpělivost při plánování.

Aby způsob uspořádání rámů do mřížky vynikl, musí být rozložení přesné. Měly by lícovat svrchu i zespodu, rovnoměrné by měly být i rozestupy mezi nimi. Proto je vhodné zvolit stejné rámy a také příbuzný obsah v nich.

Například, pokud si chcete vystavit rodinné fotografie, zvolte černobílé, uložte je do černých rámů s bílou paspartou a rozvěšte těsně vedle sebe jako pexeso (5 x 5 nebo 5 x 4 řady a sloupce). Výsledek bude budit dojem obrazu v obraze. Tento způsob vyžaduje větší prostor, například prázdnou stěnu, ale působí velmi efektně.

Pokud se chystáte věšet obrazy na zeď, u které stojí nábytek, využijte jej jako vodítko. Představte si, že chcete dekorovat zeď nad komodou ve vstupní hale. Jejím středem veďte „pomyslnou“ svislou čáru a na ni centrálně umístěte obrazy. Chcete-li dát více rámů vedle sebe, vždy určujte jejich polohu od středu linie.

Organizovaný chaos
Vybrali jste si oblíbené fotky, plakáty, obrázky, které si chcete vystavit, ale nemají nic společného – ani barevně ani tvarově? Nic to, is tím si snadno poradíte. Uspořádejte je v „organizovaném chaosu“. Je to nejsnazší a docela zábavná forma, jak si ozdobit zeď.

Platí při tom základní pravidlo – vyzkoušejte si to nanečisto, abyste neměli hřebíky proděravělou celou omítku. Vytyčte si prostor na zdi, který chcete zaplnit, změřte si jej a začněte obrázky ukládat vedle sebe nanečisto na podobné ploše na podlaze. Začněte vždy nejvýraznějším kouskem, ten bude přitahovat největší pozornost. Může to být největší nebo nejbarevnější obraz. Od něj se odpíchněte a další věci ukládejte volně, jak se vám pocitově k sobě hodí. I do tohoto „chaosu“ můžete vnést trochu pořádku, pokud některé obrazy zarovnáte v linii. Když dokončíte rozkládání nanečisto, nezapomeňte si svůj výtvor vyfotit. Když pojedete ukládat obrázky naostro na zeď, velmi vám to pomůže.

Takové volné uspořádání obrazů výborně vynikne, věnujete-li mu celou stěnu. Pokud máte malé děti, můžete začít výš od země a táhnout se spíše ke stropu, aby je nelákalo rámy strhávat.

Bez hřebíků a kladiva
Obrazy nemusí vždy viset na zdi, mohou se o ni jen tak opírat. Takové uspořádání má minimálně dvě výhody: působí méně formálně a jednotlivé kusy můžete libovolně přesouvat. Opřené obrazy ukáží nejlépe, pokud zkombinujete různé velikosti, přičemž menší kousky umístíte do popředí a větší dozadu. Zamíchat mezi ně můžete i nezarámované obrazy. Takto nainstalovat umění můžete přímo na podlaze nebo na kusu nábytku. Pozor na to, že těžší rámy vám mohou při ostřejším úhlu snadno uklouznout. Proto jim na spodek nalepte trochu plastelíny nebo oboustrannou lepicí pásku, které jim v tom zabrání.

Případně si pořiďte speciální lišty s malou hloubkou, které připevníte na zeď. Mají zarážku, která opřené rámy udrží. Obrázky můžete překládat soškami, pohlednicemi nebo jinými drobnostmi, ke kterým máte citový vztah.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek