- Komerční sdělení -finance
DomůFinancePrůměrné ceny benzinů v EU nadále rostou

Průměrné ceny benzinů v EU nadále rostou

Průměrné ceny benzinů v Evropské unii (EU) nadále rostou. Průměrná cena nafty zůstává v unii na svých minulotýdenních úrovních.
Jak dále agenturu SITA informoval internetový portál natankuj.sk, Slovensko se v žebříčku srovnávajícím ceny benzinů v EU udrželo na 16. místě. Nafta nás však v žebříčku opět posunula na předposlední pozici.

Nejlevnější benzin ze zemí unie mělo ve sledovaném období Rumunsko s průměrnou cenou 95-oktanového benzínu 0,844 eura za litr. První místo v žebříčku cen nafty získalo Polsko s průměrnou cenou 0,804 eura za litr. Průměrná cena benzínu s oktanovým číslem 95 dosáhla na Slovensku k 25. květnu letošního roku 1,082 eura a nafty 1,069 eura za litr.

Při porovnávání cen benzinů bez daní v rámci zemí EU je Slovensko s průměrnou cenou 0,395 eura za litr na čtvrtém místě. Průměrná cena benzinů bez daní je tak na Slovensku v porovnání s první Velkou Británií vyšší o 0,034 eura za litr. V žebříčku cen nafty bez daní je Slovensko s průměrnou cenou 0,417 eura na 13. příčce ze zemí EU. Bulharsko na prvním místě má v průměru litr této pohonné látky bez daní levnější o 0,046 eura za litr.

Při porovnávání cen s daněmi s ostatními zeměmi Visegrádské čtyřky a Rakouska má Slovensko nejvyšší ceny benzinu i nafty. Druhý nejdražší benzin s daněmi mají v Rakousku. Od Slovenska je levnější o 0,039 eura za litr. Naftu s daněmi má po Slovensku nejdražší Česko, kde je levnější o 0,092 eura za litr.

Při porovnávání cen bez daní s ostatními státy Visegrádské čtyřky a Rakouska má od Slovenska nižší cenu litru benzínu pouze Rakousko, a to o 0,011 eura. Litr nafty bez daní je z těchto zemí od Slovenska dražší v Maďarsku, a to o 0,025 eura a v České republice, a to o 0,031 eura.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek